Хабараускі Амур з прыкрым лікам прайграу чэмпіёну Расеі У першыя ж хвіліны матчу з трыбун пачулася: «Суддзю з поля!». Ужо каторы раз хатні матч абслугоўвае маскоўская брыгада заўзятараў. А ў сталічных рэферы да хабаровчанам асаблівае стаўленне.

Зрэшты, прэтэнзій да людзей у паласатых швэдрах за гэты матч ніхто не прад'явіць. Самі «бела-сінія» вінаватыя.

А бо гэта быў «Металург»! Магчыма, і перамогу-небудзь з хабаровчан мала хто чакаў, але каманда падарыла заўзятарам надзею. Вельмі крыўдна, што яна не спраўдзілася.

Вядома, пасля матчу з «Трактарам» у «Амуры» наступіў ўздым. На матч з «Магніткі» выйшлі пачаткоўцы хабаровчан - абаронца Туркаўскі і нападаючы Аншаков. Ужо на другой хвіліне наш Малкаў прапусціў. Але потым пачалося нешта. У сярэдзіне перыяду Аншаков выехаў з-за варот, атрымаўшы пас ад Игнатушкина, і пусціў шайбу наўпрост пад блін брамніку гасцей. Майстэрня трапнасць! На перапынак пайшлі з нічыйным лікам.

Другі перыяд - бенефіс «Амура». Мабыць, многія ўчора пашкадавалі, што ўсяго ў матчы тры, а не два перыяду. Так разрабіць «Магніта»... Туркаўскі замахнуўся, быццам для кідкі па варотах, адцягнуў галкіпера і выдаў пас на Вараб'ёва. Той, не доўга думаючы, дакладным кідком патрапіў у вароты праціўніка. Ўдалая рэалізацыя большасці, між іншым. Крыху пазней Дудараў кінуў у блізкай дыстанцыі. Але праз імгненні шайба ўжо ў варотах «Амура». А потым, пад заслону перыяду, Камаі і Аракаеў выйшлі два ў адзін. Паўза... І атрымай «Магніткі» гол у распранальню!

Напэўна, падчас такіх матчаў кіраўніцтву СЗК «Плацінум арэна» трэба сур'ёзна задумацца, каб вырашыць гледачам паліць падчас матчаў. Таму што нервова. Пасля перапынку гасцей нібы падмянілі. Варламаў, Гусманам, Марэк... Перавага за ўсё ў адну шайбу і крыўднае паражэнне «бела-сініх». Нават тайм-аўт галоўнага трэнера хабаровчан Уладзіміра Марынічава не дапамог.

Госці памянялі брамніка. Замест Мезіна выйшаў дваццацігадовы Праскуракоў. Але абарона «Металурга» так па-бацькоўску апекавала хлопца, што нашым не ўдалося зрабіць практычна ні аднаго тлумачальнага кідкі па варотах. І нашага варатара Андрэя Малкава зняць не атрымалася, госці актыўна атакавалі і гулялі на ўтрыманне рахунку. Аднак многіх заўзятараў такі вынік задаволіў. «Магніткі» - сур'ёзная каманда, і ўчора «Амур» цалкам мог абыграць яе. Шкада, што за такія спробы акуляры не даюць.

Зараз камандзе маюцца быць выязныя матчы. У Хабараўск хакей вернецца 2 снежня. «Бел-сінім» трэба будзе сустрэча з омскім «Авангардам».

табло

«Амур» (Хабараўск) - «Металург» (Магнітагорск) 4: 5 (1: 1; 3: 1; 0: 3)

Галы: 01.26 Платонаў (Гладских) 0: 1, 10.26 Аншаков (Игнатушкин) 1: 1, 32.33 Вараб'ёў (Туркаўскі, Анісімаў) 2: 1 (бол.), 34.10 Дудараў (Акімаў) 3: 1, 38.12 Гладских (Гусманам) 3 : 2, 38.57 Аракаеў (Нюландэрам, Камаі) 4: 2, 42.17 Варламаў (Марэк) 4: 3 (бол.), 43.51 Гусманам (Кайгародаў, Гладских) 4: 4, 45.38 Марэк (Атюшов, Варламаў) 4: 5 (бол .)

Штраф: 6-8. Варатары: Малкаў - Мезін (00.00-40.00), Праскуракоў (40.00-60.00).

З першых вуснаў

Фёдар КАНАРЕЙКИН, галоўны трэнер ХК "Металург":

- Мы чакалі, што нас сёння чакае вельмі цяжкая гульня. «Амур» знаходзіцца на ўздыме, каманда гуляе. Мы рыхтаваліся вельмі сур'ёзна, але пасля першых двух перыядаў праціўнік ўсё ж такі паставіў нас у цяжкую сітуацыю. У нас былі праблемы ў абароне: столькі шайб за гульню мы прапускаем вельмі рэдка. Нягледзячы ні на што канчатковы вынік быў дасягнуты, нашы лідэры сябе выявілі. Каманда функцыянальна гатовая, і гэта мяне радуе. Гульня паказала, што ў нас захаваўся чэмпіёнскі настрой.

Уладзімір Марыніч, галоўны трэнер ХК «Амур»:

- Два перыяду мы паказвалі годную гульню. Але, мабыць, радасць ад забітых галоў згуляла з намі такую ​​злы жарт, што ў пачатку трэцяга перыяду мы прапусцілі тры шайбы. Пераламаць жа ход гульні так і не змаглі.